Altındaki yükseliş hızlandı, rekor gelebilir

Geçtiğimiz hafta ABD semalarından gelen kriz dinerken, korku ve panik bu kez Avrupa semalarında yayıldı. Deutsche Bank’ın CDS’si sıçrayınca Deutsche Bank’ın hisseleri yüzde 15’in üzerinde değer kaybetti. Euro Stoxx 600 Bank endeksi yüzde 4 değer kaybetti. 

Bu gelişmeler geçtiğimiz hafta gram altının rekor seviyeleri görmesini sağladı. 1233 TL seviyelerine kadar yükselen gram altın, yeni haftaya 1.210 TL’den başladı.

ALTINDAKİ YÜKSELİŞ HIZLANDI, ONS BAZINDA REKOR GELEBİLİR

ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini beklentiler istikametinde 25 baz puan artırarak, yüzde 4,75-5.00 aralığına yükseltti. Son artışla birlikte banka, politika faizini 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı. FED kararıyla birlikte altındaki yükselişin hızlandığını söyleyen Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “Bu yıl içerisinde ons bazında bir rekor görmek şaşırtıcı olmaz” ifadelerini kullandı.

FED’in politika faizini 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek aralığa çıkardı. FED’in faiz kararına ilişkin beklentilerin oldukça karmaşık olduğunu belirten Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “Özellikle bankacılık sektöründe meydana gelen krizler fiyatlamada algıları bozan bir gelişme oldu. Bankacılık sektöründeki bilanço dengesizlikleri finansal piyasalarda türbülansa yol açtı. FED, bu süreçte bankalara destek olmak için bazı adımlar attı. Beklentiler dalgalanma gösterse de netice itibariyle FED, 25 baz puan faiz artırımına gitti” dedi.

“ALTINA YÖNELİŞ HIZLANDI”

Altında da bankacılık krizi sonrası bir yükseliş yaşandığını söyleyen İstanbul Beykent Üniversitesi’nden Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, “FED kararıyla birlikte bu yükseliş hızlanarak, güvenli liman olan altına yöneliş hızlandı. FED faizinin de tepe noktasına yakın olduğu düşünüldüğünde şu anki görünüm altını destekleyici yönde. Bu yıl içerisinde ons bazında bir rekor görmek şaşırtıcı olmaz” şeklinde konuştu.

İŞTE GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın 1.210 TL

Çeyrek altın 2.025 TL

Cumhuriyet altını 8.068 TL

Yarım altın 4.049 TL

ONS altın bu haftaya yüzde 0.55 düşüşle 1.990 dolardan başladı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir