Apartmanında fazladan 16 daire, 25 hayali seçmen tespit eden vatandaşın itirazı geri çevrildi

İstanbul Beylikdüzü’ndeki 65 daireli bir apartmanında “81 daire olarak gösterildiği ve bu dairelere kayıtlı 25 hayali seçmenin” gösterildiğini tespit eden vatandaşlar gerekli işlemlerin yapılması için başvuruda bulundu ancak “Düzeltme yapılması mümkün değil” denilerek geri çevirildi.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimleri için seçmen listeleri asıldı. Seçim süreci devam ederken Beylikdüzü’ne bağlı Adnan Kahveci Mahallesi Paşabahçe Caddesi’nde yer alan Dostlar Apartmanı’nda fazladan gösterilen 16 dairede 25 sahte seçmenin kayıtlı olduğu ortaya çıktı.

HaberSol’un haberine göre seçmen listelerinin askıya çıkmasının ardından apartmanda yaşayan bir vatandaş seçmen listesini kontrol etti. Listede tanımadığı isimleri fark edince, durumu apartman toplantısında dile getirdi. Bunun üzerine e-devlette yer alan seçmen listesinin çıktısını alan apartman yönetimi daire daire kontrol ederek apartmanda yaşamayan 25 kişinin seçmen listesinde olduğunu tespit etti.

“Yoğunluk var, yarın gelebilirsiniz” dendi

İtiraz için ilk olarak muhtarlığa giden apartman sakini başka bir vatandaş, buradan Nüfus Müdürlüğü’ne yönlendirildi. Apartman görevlisinin dairesiyle birlikte 65 daire bulunan Dostlar Apartmanı sakini vatandaş, listelere itiraz için son gün olarak bildirilen 2 Nisan Pazar günü itiraz dilekçesi ile Nüfus Müdürlüğü’ne gitti, “Yoğunluk var, yarın gelebilirsiniz” cevabını aldığını söyledi.

Kendisine “Yarın gelin” dendiği için işlemlerin bir gün sonra da yapılabileceğini düşünerek oradan ayrıldığını anlatan vatandaş, 3 Nisan’da itiraz için gittiğinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“3 Nisan Pazartesi tekrar gittim Nüfus Müdürlüğü’ne. Tek tek baktık 65 daireye kadar. Baktım memur 66, 67, 68 diye devam ediyor. Orada 65 daireli apartmanımızın 81 daire gösterildiğini öğrendik. Ben de apartmanda yaşamadığını tespit ettiğimiz 25 kişinin adını göstererek ‘Bunların fazladan olan dairelerde yaşayıp yaşamadıklarına bakar mısınız?’ dedim. Düzeltme için orada yardım etmediler. Belediyeye gitmemi söylediler. Belediyeye gittim. Orada da yardım etmediler. İtiraz süresinin bittiğini söylediler. CHP’ye durumu bildirmemi söyleyenler oldu. Bunun üzerine CHP ilçe örgütüne gittim. İsimleri aldılar. Seçim zamanı sandık numarası ile onlara müdahale etmeye çalışacaklarını söylediler.”

Apartmanda fazladan gösterilen 16 daire ve 25 hayali seçmen konusunda gittikleri hiçbir yerde duruma gereken önemin verilmediğini belirten apartman sakinleri, sahte seçmenler konusunda harekete geçilmesi için çağrıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir