Gerçeküstü bir saat

Kendine ait bir hayali olan kişilerin en çok şikayet ettiği şey zamandır. Çoğu insan enerjisini işine harcadığından hayallerine vakit kalmaz ve günün birinde o rüya artık unutulur, çekmecelerde veya zihnin arka odalarında heba olup gider. Peki ya patronunuz hayallerinizi gerçekleştirmeniz için size destek olsaydı ne yapardınız?

Dünyanın en iyi 10 saat markası arasında yer alan Breitling firmasının ürün sorumlusu Sylvain Berneron patronunu ikna edip bu şansı elde etmiş. Breitling CEO’su Georges Kern de onun bağımsız bir saat üreticisi olmasına destek vermiş. Berneron da ek iş olarak bir saat markası kurmuş. Henüz kendisi ve eşi dışında başka çalışanı olmayan bir şirket ama olsun özgün tasarıma sahip 2,30 mm inceliğindeki asimetrik mekanizmasıyla büyüleyici bulunan ilk model duyurulduğu anda meraklıların aklını başından aldı.

Çoğu mikro marka eğer tecrübeli bir saat ustası işin içinde değilse kendi mekanizmasını üretmeye en azından başlangıçta teşebbüs bile etmez. Nedeni basit, mekanizma demek başka boyut demektir. Ne kadran ne ibreler ne de kasa tasarımı dünyasında gösterilen ustalık mekanizma evreninin yanına bile yaklaşamaz. Peki ama benzersiz bir mekanizma tasarlayan Sylvain Berneron bu noktaya nasıl geldi?

Endüstriyel tasarımcı ve motokros yarışçısı Sylvain Berneron, kariyerine BMW’de 19 yaşında staj yaparken başladı. Fikirleri çok beğenildiği için sonraki birkaç yıl motosiklet tasarımcısı olarak BMW’de çalıştı. (Hobi olarak da Suzuki GSX1200 Inazuma modelini temel alıp kendine özel Tzar ismini verdiği bir motosiklet yapmış biri.) İşleri ilgi görünce kardeşiyle birlikte kendi stüdyosunu kurdu, BMW’nin yanında Ducati gibi kurumsal markalar ve kişisel talepler için özel modeller tasarladı.

Her zaman saatlere merakı olan Berneron 2014’te saat tasarımına yöneldi. Bir dönem IWC için saat tasarladı. Şimdi ise Breitling’de ürün yöneticisi olarak çalışıyor. Berneron 2022’de 34 yaşındayken kendi markasını kurdu, akşamları, cuma, cumartesi ve pazar günleri kendisi için çalışıyor.

Eşi Marie-Alix Berneron ise işletme okudu. Chanel’in saatçilik bölümünde ürün geliştirme alanında çalıştı. Bu sırada mimariye meraklı olduğundan tekrar üniversiteye gidip bu alanda da diploma aldı. Berneron’un geliştirilmesinde eşi Sylvain’i desteklen Marie-Alix , grafik, tasarım ve marka vizyonu hakkında katkıda bulunuyor.

Berneron’un Sanat ve tekniğin birleşimi olarak görülen Mirage modelinin iki versiyonu var, biri beyaz altın Prussian Blue diğeri de sarı altın Sienna. Son derece nadir görülen bir özellik olarak mekanizma asimetrik kasanın şeklini takip ediyor. Her iki modelde gerekli bir iki parça dışında saatin neredeyse tamamı oluşturan parçalar som altından yapılmış. Mekanizma üreticisi Le Cercle de Horlogers’in katkıda bulunduğu Berneron Mirage saatleri yılda 24 adet olmak üzere sadece 10 yıl boyunca üretilecek. Bu arada 2024 ve 2025 saatleri satılmış, 2026 için sipariş alınıyor.

Darısı hayalleri olan meraklıların başına.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx