Türkiye’nin jesti Yunanistan’da gündem oldu: Sürpriz kutlama

 Yunan halkı milli bayram ilan edilen 25 Mart’ta ülkelerinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü kutluyor.

“SÜRPRİZ KUTLAMA”

Aynı zamanda dini bayram olan 25 Mart günü için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’a ilettiği kutlama mesajı Yunan basınında “sürpriz bir kutlama” şeklinde algılandı.

Çavuşoğlu’nun Yunan basınında geniş yer alan mesajındaki “İki ülke arasında var olan iyi komşuluk ilişkilerinin gelecekte daha da pekiştirileceğinden emin olduğu; ve ortaya çıkan yeni dinamizme daha fazla katkıda bulunmaya kararlı olduğu” ifadeleri haber bültenlerinin birinci haberini oluşturdu.

“DİYALOĞU KAPATAMAYIZ”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da aynı gün “Proto Thema” gazetesinde yayınlanan mülakatında, “Türkiye’nin Yunanistan’a açtığı diyalog kapısını kapatamayız. Türkiye’nin bize karşı olan parametreleri beklenmedik bir biçimde değişti. Ege’deki ihlaller durdu. Adalar üzerinden uçuşlar yapılmıyor. Tehdit edici ifadeler kullanılmıyor. Yani bizim herzaman diyalog için arzu ettiğimiz bir ortam hüküm sürüyor. O halde Türkiye’nin bu olumlu davranışlarına bizim de aynı oranda bir karşılık verme yükümlülüğümüz var” dedi.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir