Almanya’da Bakanın Yahudi karşıtı afiş iddiaları tartışmalara yol açtı

Almanya’da Özgür Seçmenler (FW) Genel Başkanı ve Bavyera eyaletinin Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger’in, gençlik yıllarında Yahudi karşıtı afiş hazırladığı iddiaları tartışmalara sebep oldu.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberinde, Aiwanger’in, Burkhart Lisesi’nde 11. sınıfta eğitim görürken Yahudi karşıtlığı içeren bir afiş hazırlamak ve bunu okulda yaymakla suçlandığı iddia edildi.

Haberde, Aiwanger’in söz konusu afişi hazırladığı için okul yönetimi tarafından cezalandırıldığı ileri sürüldü.

Bavyera eyaletinin Başbakan Yardımcılığı görevini de yürüten Aiwanger, iddiaları reddederek bu afişi hazırlamadığını ve kendisine karşı yürütülen karalama kampanyasına karşı yasal işlem başlatacağını belirtti.

Aiwanger, afişin içeriğini “iğrenç ve insanlık dışı” olarak nitelendirerek, söz konusu afişi hazırlayan kişiyi bildiğini ve bu kişinin bir açıklama yapacağını kaydetti.

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, söz konusu iddiaların tamamen aydınlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Ortada kötü iddialar var.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeşiller Partisi Bavyera Eyalet Meclisi eş başkanları Katharina Schulze ve Ludwig Hartmann tarafından yapılan ortak açıklamada, Aiwanger’in, hakkındaki iddiaların doğrulanması durumunda görevinden alınması gerektiği ifade edildi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de bu ciddi iddiaların aydınlatılması gerektiğinin altını çizerek, “Auschwitz mağdurlarıyla alay edenler bu ülkede sorumluluk taşımamalı.” dedi.

Afişi ağabeyi hazırladı

Öte yandan Aiwanger’in ağabeyi Helmut Aiwanger, yaptığı açıklamada, afişi kendisinin hazırladığını belirterek, okulda başarısız olduğu ve arkadaş çevresinden koparıldığı için çok öfkeli olduğunu dile getirdi

Helmut Aiwanger, afişin içeriğine mesafe koyduğunu ve üzgün olduğunu kaydetti.

Afiş bir yarışma için hazırlanmış

“Kim en büyük vatan hainidir” başlığını taşıyan afişin, bir yarışmaya katılım için hazırlandığı bildirildi.

Yarışmaya “Alman olan ve Almanya topraklarında bulunan herkes katılabilir” ifadesi yer alan afişte, yarışmaya katılacakların “Dachau toplama kampına görüşmeye gelmesi” istenirken, birinciye ödül olarak da “Auschwitz (toplama kampının) bacasından bedava bir uçuş” verileceğinin yazdığı aktarıldı.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile Aiwanger liderliğindeki Özgür Seçmenler’in iktidarda bulunduğu Bavyera’da 8 Ekim’de eyalet meclisi seçimi yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir