Aşırı sağı durduran Fransa’da şimdi de aşırı sola karşı silahlar çekildi

Fransa’da pazar günü düzenlenen ikinci tur seçimde solcu Yeni Halk Cephesi ittifakının sürpriz zaferi sonrası yeni hükümet pazarlıklarında tansiyon yükseliyor.

Sol, komünist ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı, ilk turda birinci olan aşırı sağcı Ulusal Birlik partisine karşı iş birliğine giderek aşırı sağ hükümeti durdurmayı başarmıştı.

Seçimde, Yeni Halk Cephesi ittifakı sandıktan birinci çıkarken, “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı ikinci oldu. Aşırı sağcılar ise üçüncü sırada yer aldı. Ancak hiçbir grubun parlamentoda çoğunluğu yakalayamaması siyasi kamplaşmayı daha da derinleştirdi.

Macron, istifa kararı alan Başbakan Gabriel Attal’dan göreve devam etmesini istedi.

 

‘İLKELERİMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Ülkede belirsizliği artıran sonuçların açıklanmasının ardından, birinci sıradaki Halk Cephesi hükümete talip olduğunu ilan etti ancak Macron’un merkez sağ ittifakından itirazlar yükseliyor.

Halk Cephesi ittifakının aşırı solcu üyesi Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon, hükümete gelmeleri halinde asgari ücretin artırılması, emeklilik yaşının düşürülmesi, enerji ve gıda fiyatlarında indirime gidilmesi taleplerinden taviz vermeyeceklerini açıkladı. Melenchon, “Bu ülke sözler veren ama yerine getirmeyen liderlerin yalanlarından çok çekiyor” diyerek ilkelerinden geri adım atmayacaklarını söyledi.

Seçimde ikinci olan merkez sağ ise, solun hükümet kurmak için kendilerine ihtiyacı olduğunu belirterek aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa’nın kurulacak hükümetten dışlanmasını, sol ittifakın daha ılımlı unsurlarıyla koalisyon hükümeti kurulmasını istiyor. 

Macron’un Rönesans partisinden Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, AB ve Ukrayna’ya destek, antisemitizmle mücadele ve yatırımları artırma hedeflerinin kırmızı çizgileri olduğunu söyleyerek “Bu Melenchon ve Boyun Eğmeyen Fransa’nın hükümette yer almamasını gerektiriyor” dedi.

Halk Cephesi bileşenlerinden Sosyalist Parti lideri Olivier Faure ise, “Fransa halkı seçimini yaptı. Hükümeti üç defa reddettiler” diyerek  Boyun Eğmeyen Fransa’ya kapıların kapatılmasını eleştirdi.

Analistler, merkez-sol ittifakının ideolojik ve siyasi farklılıklar nedeniyle krize çözüm olamayabileceğini ve ülkede tansiyonun daha da yükselebileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir