Bakan Şimşek açıkladı: 57 milyar dolar yatırım yapacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’te yabancı yatırımcılarla bir toplantı gerçekleştiriyor. Bakan Şimşek’in konuşması şu şekilde: 

“Şimdi artık yaşananlar geçmişte kaldı. Türkiye yeni ipek yolunun kalbinde yer alıyor. Hangi ticaret koridorundan konuşuyorsanız konuşun eğer dünyanın merkezindeyseniz Türkiye’den gitmek zorundasınız. 

Altyapımız neredeyse gelişmiş ülkelerle hemen hemen eş. Dünya Bankası’nın lojistik endeksini görmektesiniz. Biz bu endekste 91 gelişmekte olan ekonomiden daha iyi noktadayız. Türkiye fiziksel altyapısına çok önemli bir yatırım yaptı. Enerji alanına, fiber optik altyapıya, lojistikten bahsediyoruz. Temel altyapı platformlarından bahsediyoruz. Türkiye’nin harika bir altyapısı da var. 

Şöyle bir tablo oluşsun diye söylüyorum. Önümüzdeki 20 yılın içinde 2003 yılı haritasını görüyorsunuz şu anda duble yollarımız ve oto yollarımızın haritası, şimdi 20 yıl sonrasına geliyoruz arada böyle bir fark var. Yüksek hızlı tren networkumuzun listesi bu. Yaklaşık 57 milyar dolarlık bir yatırım yapacağız. Bugünden 2053 yılına gidene kadar önümüzdeki 30 yıl içerisinde. Çünkü Türkiye’yi rekabet gücü yüksek bir ülke haline getirmek istiyoruz. Demiryolları da bunun en önemli unsurlarından biri olacak. Bu alanda önemli bir ilerleme kaydettik.

9 bin km’lik fiber altyapımız vardı bugün geldiğimiz noktada bu 500 milyon km. Türkiye küresel bir enerji merkezi. Petrol ve doğal gaz hatları kuzeyden güneye hepsi Türkiye’nin üzerinden Avrupa’ya geçiyor. Türkiye’nin ihtiyaçlarını da karşılıyor küresel ihtiyaçları da karşılıyor önemli bir avantaja sahibiz. 

Küresel olarak 250 en büyük inşaat firması listesinde Türkiye 40’ın üzerinde firmaya sahip. Son on yıl içinde neredeyse yarım trilyon dolarlık inşaat projesi gerçekleştirdi Türkiye.

Portföy yatırımları söz konusu olduğunda Türkiye’ye yatırım yapabilirsiniz. Burada önemli bir potansiyel var. Türkiye’deki özkaynak piyasası da çok sağlam politikalar izlendiği için yapısal reformlar sayesinde çok daha ilerleyecek. Yeniden gözde hale gelecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir