Validebağ Korusu’nu yapılaşmaya açan millet bahçesi projesinin iptali onandı

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu’nu yapılaşmaya açmaya yönelik “millet bahçesi” projesine ilişkin imar planlarının iptal edilmesi kararı istinaf mahkemesi tarafından onandı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki 1. derece sit alanı olan Validebağ Korusu’nu yapılaşmaya açmaya yönelik millet bahçesi projesine ilişkin imar planları hazırlanmış, bölge sakinleri de buna karşı eylem başlatmıştı. Üsküdar sakinlerinin ve çevrecilerin avukatlığını ise avukat Onur Cingil üstlenmişti.

Açılan davalar sonucu söz konusu imar değişikliği iptal edilmişti. İmar planlarının iptali kararı karşı yapılan başvuru da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdari Dava Dairesi, imar planlarının iptal edilmesi kararını onadı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Üsküdar Belediye Başkan Aday Adayı avukat Onur Cingil, “Başından beri dedik. ‘Validebağ, korudur koru kalacak’ dedik. ‘Validebağ, bahçe değil korudur’ dedik. Millet Bahçesi Projesi ile ilgili olarak açtığımız davada iptal kararı istinaf mahkemesinin kararı ile kesinleşti. Tüm Üsküdarlılara, ülkemizin her köşesine hayırlı olsun” ifadeleriyle kararı duyurdu.

Ne olmuştu?

Validebağ Korusu’nda yapılmak istenen millet bahçesi projesi ve bu çerçevede hazırlanan imar planı değişikliğine karşı Üsküdarlılar 2 yıldır direniyordu. Bu kapsamda bölge sakinleri ve çevreciler; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AK Partili Üsküdar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtı.

Daha önce açılan davalarda imar planlarının yürütmesi durduruldu. 30 Kasım’da İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde görülen iki farklı davanın sonuçlarına göre millet bahçesi projesi ve projenin imar planları iptal edildi.

Projeyi iptal eden mahkeme kararında, “Dava konusu işlemlerde hukuka ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

İmar planlarının iptali için ise “Dava konusu planlarda, şehircilik ilkelerine, planlama esasları ve tekniklerine, kamu yararına ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldı” ifadeleri yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir